وبلاگ روانشناسی سوم انسانی دبیرستان صیدی اورامان
وبلاگ روانشناسی سوم انسانی دبیرستان صیدی اورامان
قالب وبلاگ
جستجو

دکتربهروز بیرشک

Behrooz Birashk, Ph.D.
دكتر بهروز بيرشك در سال 1327 در تهران متولد شد. پس از پايان دوره تحصيلات دبيرستاني در دانشگاه ملي به تحصيل پرداخت . در سال 1354 براي ادامه تحصيل در رشته روانشناسي مشاوره در دانشگاه ايلينوي به آمريكا رفت. پس از اخذ مدرك فوق‌ليسانس و دكتري در سال 1359 به ايران بازگشت. در بدو ورود به استخدام وزارت بهداري و بيمارستان رواني رازي در آمد و براي راه‌اندازي دو بيمارستان رواني وابسته به مركز روانپزشكي رازي از طرف بيمارستان به فعاليت پرداخت. پس از جايگزيني وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي به جاي وزارت بهداري در زمره نخستين افرادي بود كه به عزيمت هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران در آمد.

با آغاز دوره تحصيلات كارشناسي ارشد روانشناسي باليني و انيستيتو روانپزشكي وي همكاري در اين دوره را آغاز نمود و مسووليت آموزشي انيستيتو به وي محول گرديد. سپس عنوان معاونت آموزشي انيستيتو و مديريت گروه روانشناسي باليني به وي داده شد. در حال حاضر نيز به عنوان دانشيار ، مسووليت‌هاي فوق بر عهده ايشان مي‌باشد.


مسووليت و عضويت :

1
ـ عضو هيات موسس انجمن روانشناسان
2
ـ عضو هيات موسس انجمن مشاوره ايران

3
ـ عضو هيات موسس انجمن روانشناسي ايران از بدو تاسيس و عنوان رئيس هيات مديره از دي ماه 1378 به مدت دو سال

4
ـ عضو هيات موسس بورد تخصصي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي
5
ـ عضو هيات موسس كميته‌هاي فني ـ تخصصي مشاوره در زمينه ايدز ( كميته ملي مبارزه با ايدز )

6
ـ عضو هيات موسس هيات تحريريه در نشريه انديشه و رفتار

7
ـ عضويت در انجمن روانشناسي آمريكا از سال 1976 ( گروه تخصصي رواندرماني و مشاوره رواني )

8
ـ عضو پيوسته ـ فرهنگستان علوم پزشكي


تعدادي از مقالات
ـ عقايدي درباره خصوصيات شخصيتي مشاوران و روان‌درمانگران ، نشريه روانشناسي مركز روانپزشكي رازي ، 1362

ـ مغز مرد ، مغز زن ، تفاوت‌هاي پنهان ، نشريه روانشناسي مركز روانپزشكي رازي ، 1364

ـ بررسي اثر آموزش مادران در كاهش اختلال‌هاي رفتاري كودكان ، فصلنامه انديشه و رفتار ، 1376

ـ بررسي عوامل رواني ـ اجتماعي در بيماران مبتلا به زخم اثني‌عشر ، فصلنامه انديشه و رفتاار ، 1378

ـ پيشرفت در روانپزشكي ، گزيده‌اي از تازه‌هاي پزشكي ، فرهنگستان علوم پزشكي 1376
بر گرفته از خبرنامه انجمن روانشناسی ایران-بهار1379- شماره 10-9
--
اطلاعات اضافي
درباره بهروز بيرشك
دكتر بهروز بيرشك، متولد فروردين۱۳۲۷- تهران
فارغ التحصيل دانشگاه ملى
فوق ليسانس روانشناسى مشاوره - ۱۳۵۳ از دانشكده ايلينوى آمريكا
اخذ مدرك دكترى - ۱۳۵۷ از دانشكده ايلينوى
عضو هيأت علمى دانشگاه علوم پزشكى ايران
فعاليت در انستيتو روانپزشكى تهران
راه اندازى بيمارستان روانى حضرت زهرا (س)
تأسيس اولين انجمن روانشناسى ايران پس از انقلاب با نام «انجمن روانشناسان شاغل»
تدوين نخستين دوره كارشناسى ارشد روانشناسى بالينى در انستيتو روانپزشكى تهران۶۷-۱۳۶۶
همكارى با كميته علوم پايه وزارت بهداشت و درمان
راه اندازى برد تخصصى روانشناسى بالينى و عضويت در آن
رياست يك دوره انجمن روانشناسى ايران
از اعضاى هيأت مؤسس انجمن مشاوره
راه اندازى انجمن موسيقى درمانى ايران و عهده دار رياست آن انجمن
عضو نظام روانشناسى و مشاوره ايران
همكارى با فرهنگستان علوم پزشكى ايران
عضو شاخه پيراپزشكى فرهنگستان علوم پزشكى
عضو انجمن بين المللى درمانهاى شناختى و رفتارى
عضو انجمن درمانهاى اينتگريتيو
مدير گروه روانشناسى بالينى (۶سال)
معاون پژوهشى بنياد دانشنامه بزرگ فارسى (۴سال)
تأليف و ترجمه چندين جلدكتب علمى - پژوهشى از جمله: «آدم سازى» (ترجمه)، «زمينه روانشناسى» (كار مشترك، ترجمه)، مصاحبه روانشناختى با كودك ونوجوان (تأليف)، دايره المعارف زندگينامه علمى دانشوران (ترجمه) و...
عضو هيأت علمى نشريه «انديشه و رفتار»، عضو هيأت تحريريه مؤسسه علوم شناختى و...
چهره مهرگانى امروز، فرزند استاد «احمد بيرشك» از بزرگان فرهنگ اين مرز وبوم است، استاد احمد بيرشك اولين چهره ماندگار همايش چهره هاى ماندگار بود و حالا، فرزند او دكتر «بهروز بيرشك» افتخارآفرين و خدمتگزار رشته روانشناسى در ايران است. شايد سايه گهربار پدرى چنين فرهيخته، سبب گرايش دكتر بهروز بيرشك به مسائل علوم انسانى مى شود تا امروز در جامعه علمى مان از او تحت عنوان يكى از برجسته ترين روانشناسان كشور ياد شود.
بهروز بيرشك در تهران متولد شده است. مقاطع تحصيلى دبستان و دبيرستان را در گروه فرهنگى عصر هدف مى گذراند و پس از اين وارد دانشگاه ملى مى شود. در سال۱۹۷۴ ميلادى پس از به پايان رساندن تحصيلات در دانشگاه ملى، براى ادامه تحصيل راهى دانشكده ايلينوى آمريكا مى شود. يك سال بعد، با اخذ فوق ليسانس روانشناسى مشاوره از (unirersity of Illinois) تصميم به پيگيرى تحصيلات در همان دانشگاه وتا مقطع دكترى مى گيرد. در ۱۹۷۹ ميلادى، مدرك دكترايش را كسب مى كند و در خردادماه۱۳۶۰ به وطن بازمى گردد. همزمان با ورود به ايران، دعوتنامه اى مبنى بر شروع فعاليتهايش از جانب وزير بهدارى وقت دريافت مى كند و بلافاصله كارش را در بيمارستان روانى رازى آغاز مى كند. از آنجا كه بيرشك نخستين كسى است كه با دكتراى روانشناسى از طرف شوراى پزشكى بيمارستان دعوت به كار مى شود، راه اندازى مركز بيماران روانى (وابسته به بيمارستان رازى) در خيابان مقدس اردبيلى فعلى نيز به او واگذار مى گردد. آن مركز با نام بيمارستان حضرت زهرا(س) داير مى شود و به تدريج يكى از بخشهاى زنان بيمارستان رازى نيز به آن مركز منتقل مى شود. كارايى آن واحد چنان بازتابهاى مثبتى دارد كه حتى ترخيص بيماران با سرعت بيشترى صورت مى گيرد. همينطور بيماران در آنجا از فضاى بازى برخوردار بودند و مى توانستند به راحتى بيرون آمده و قدم بزنند. آن مركز در حدود ۳سال فعال بود اما همزمان، بيمارستان ديگرى را در انتهاى خيابان زعفرانيه به بخش مردانه بيمارستان رازى اختصاص مى دهند. بخش مردانه مانند بخش ديگر نمى تواند چندان دوام بياورد و با گذشت يك سال از تأسيس آن، بنياد مستضعفان آن بخش را پس مى گيرد. در نتيجه كار منحل مى شود و دوباره همه به بيمارستان روانى رازى بازمى گردند. هر چند ضمن اين رويدادها، دكتر بيرشك با دودانشكده پزشكى وقت در مقام استاد و مدرس و همچنين با انستيتو روانپزشكى تهران همكارى مى كند.
عشق به كار وخستگى ناپذيرى او در تلاشهاى بى وقفه علمى، مهمترين دليل موفقيت هاى پژوهشى است كه تاكنون در كارنامه كارى اش ثبت شده است. او معتقد است آنكه در رشته روانشناسى كار و تحصيل مى كند حتماً بايد از يكسرى ويژگى ها برخوردار باشد و او از آغاز در پى اين ويژگى ها بوده است «در ابتداى هر ترم، بحث من با دانشجويانم اين است كه يك سرى خصوصيات در هر فرد لازم است تا بتواند وارد اين رشته شود. مثلاً بايد پشتكار و صبر زياد داشته باشد، بايد عاشق رشته اش و مردم باشد، بايد علايق گسترده اى داشته باشد و به آنها توجه زيادى معطوف كند. در برخى تحقيقات حتى تا ۲۴صفت براى افراد فعال در اين زمينه نام برده اند كه بايد بيشتر آنها را داشته باشند. اين وظيفه ماست كه آنها را جذب كنيم، آموزش دهيم و بعد به آنها مسؤوليت بسپاريم. من عاشق كارم هستم و هرگز از آن خسته نمى شوم. در وقتهاى آزادم مطالعه مى كنم يا تا ساعتى بعد از نيمه شب به كار تحقيق و ترجمه و ويرايش مشغولم. حتى اگر مرا به دوره جوانى بازگردانند، باز هم رشته و حرفه انتخابى ام همين خواهد بود.» بهروز بيرشك كه از اعضاى هيأت علمى دانشگاه علوم پزشكى ايران است، اهم فعاليتهايش حول محور بحثهاى رواندرمانى و روانشناسى مى گردد و هر جا كه نياز به كار عملى در اين زمينه است، ردپايى از او نيز ديده مى شود. در سال۱۳۶۴ همزمان با تغييراتى كه در وزارت بهداشت ودرمان صورت مى گيرد، هيأت مميزه مستقر در وزارت علوم، كارهاى دكتر بيرشك را مورد ارزيابى قرار مى دهد و به عنوان يكى از فعالان هيأت علمى حكمى براى او صادر مى كند كه در واقع ايشان اولين نفرى است كه در بيمارستان رازى حكمش ابلاغ مى شود. چندى بعد از سوى دانشگاه علوم پزشكى ايران به نمايندگى در انستيتو روانپزشكى تهران منصوب مى شود. تدريس دروسى كه براى رزيدنت هاى روانپزشكى منظور شده،تدريس روانشناسى و تحقيق در مسائل روانشناسى از جمله همكارى هاى او با انستيتو است. تأسيس اولين انجمن روانشناسى پس از انقلاب اسلامى - با نام انجمن روانشناسان شاغل ـ از ديگر خدمات اوست. اين انجمن به روانشناسان شاغل در وزارت بهدارى تعلق داشت كه فعاليت هاى چشمگيرش با استقبال خوبى مواجه مى شود، نمونه آن كه در حدود ۴۵سمينار سالانه در خصوص مسائل روانشناسى برگزار مى كنند.
خانم دكتر دولت آبادى، آقاى دكتر نامور و برخى ديگر از چهره ها و اساتيد روانشناسى ايران، از افراد همكار در اين انجمن هستند. هنگامى كه دولت وقت فعاليت كليه انجمن هاى علمى را در دهه ۶۰ متوقف مى كند از جمله انجمن هايى كه شامل اين قانون مى شوند، انجمن روانشناسان شاغل است. اگرچه پس از يكى - دو سال دوباره اعلام شد كسانى كه تمايل به راه اندازى مجدد انجمن هاى علمى دارند، مى توانند درخواست بدهند كه انجمن روانشناسان شاغل نيز درخواستى را به وزارت كشور ارائه مى كند و كار آنها از سر گرفته مى شود. البته در حال حاضر اين انجمن فعاليت خاصى ندارد چرا كه مدتى بعد وزارت علوم، انجمن هاى علمى را تحت پوشش خود قرار داد، وزارت بهداشت و درمان نيز يكسرى از انجمن هاى مربوط به خود را زير نظر گرفت. با اين همه، هيچكدام از اين رخدادها سبب توقف برنامه هاى علمى - پژوهشى دكتر بيرشك نمى شود. كما اينكه در سال هاى ۶۷ - ۱۳۶۶ دوره نخست كارشناسى ارشد روانشناسى بالينى توسط ايشان و گروهى از همكاران طراحى و تدوين مى شود كه در حال حاضر بيستيمن دوره فارغ التحصيلى اين مقطع را برگزار كرده اند. برد (Bord) تخصصى روانشناسى بالينى كه امروز به شكل رسمى قريب به ۱۵ سال از عمرش مى گذرد در حقيقت توسط دكتر بهروز بيرشك راه اندازى شده كه خود نيز از اعضاى هميشگى اين برد بوده و هست. او از همان بدو تأسيس انجمن روانشناسى ايران، در آن انجمن عضويت داشته وحتى يك دوره رياست آن را عهده دار بوده است. ضمن اينكه دكتر بيرشك جزو هيأت مؤسس انجمن مشاوره بوده و همكارى اش با آنها همچنان ادامه دارد.بازدید : 19
[ سه شنبه 23 آبان 1391 ] [ سه شنبه 23 آبان 1391 ] [ حسین طاهری ]
نظر بدهید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

.: Weblog Themes By graphist :.

::

آرشيو مطالب
آخرين مطالب
موضوع روان شناسی چیست؟ تاریخ : شنبه 27 آبان 1391
شیوه های رفتاری درمانی؟ تاریخ : شنبه 27 آبان 1391
نظریه چیست؟ تاریخ : شنبه 27 آبان 1391
بیوگرافی دکتر مرتضی کتبی تاریخ : سه شنبه 23 آبان 1391
بیوگرافی دکتر قاسم قاضی تاریخ : سه شنبه 23 آبان 1391
بیوگرافی دکتربهروز بیرشک تاریخ : سه شنبه 23 آبان 1391
آمار سایت
بازديدهاي امروز : 2 نفر
بازديدهاي ديروز : 1 نفر
كل بازديدها : 1,878 نفر
بازدید این ماه : 16 نفر
بازدید ماه قبل : 24 نفر
کل نظرات : 1 عدد
كل مطالب : 7 عدد
كل اعضا : 0 عدد
افراد آنلاین : 1 نفر

تبادل لینک

خرید بک لینک